Twórczość Lecha Majewskiego, polskiego reżysera, jest nieprzewidywalna i oryginalna. Nie daje się poddać zaszufladkowania czy jednoznacznej kategoryzacji. Ale i jego filmy wymagają od odbiorcy czegoś więcej niż biernego oglądania kolejnych nagranych scen. Jednym z dzieł polskiego artysty jest przewrotne kino w postaci filmu „Dolina Bogów”.
Trzy splatające się ze sobą wątki
Trudno w sposób całkowicie jednoznaczny odpowiedzieć sobie i innym na pytanie, o czym jest film wyreżyserowany przez Lecha Majewskiego pod tytułem „Dolina Bogów”. Czy jest to opowieść jedynie o dolinie zamieszkałej przez Indian Navajo, którzy mają swoje rdzenne wierzenia i za nic nie chcą opuścić miejsca, które uważają za swoje? A może to historia młodego copywritera, który musi zmierzyć się z życiem po ciężkim rozwodzie? Jest jeszcze trzeci, nie mniej istotny wątek filmu „Dolina Bogów”. Mowa tu o milionerze, jednym z najbardziej zamożnych, ale i ekscentrycznych ludzi na ziemi – Wesu Taurosie. Dowiemy się z fabuły filmu, że ten tajemniczy milioner żyjący z dala od innych ludzi, dotknięty jest osobistą tragedią – stracił żonę i córkę. Co dalej? Jak te trzy wątki łączą się ze sobą?
Trzy światy, których z pozoru nic nie łączy
Takie przedstawienie fabuły „Doliny Bogów” nie jest jeszcze wyczerpujące. Trzeba powiedzieć, że pisarz John Ecas – w tej roli Josh Hartnett, zmaga się z blokadą twórczą i prywatnym kryzysem, dlatego podejmuje się wyzwania, jakim jest stworzenie biografii Wesa Taurosa – wspominanego milionera. Znakomicie do tej roli pasuje John Malkovich, który z pewnością jest gwiazdą filmu „Dolina Bogów”. Mamy więc już połączenie dwóch wątków produkcji ze sobą.
Trzeci również spotyka się z dwoma poprzednimi, ponieważ firma Wesa Taurosa zamierza otworzyć na terenie tytułowej doliny w Utah kopalnię uranu, a obecnie mieszkają tam Indianie Navajo. Ci nie chcą się z niej wynieść, a działania bezdusznej korporacji powodują, że skały z Doliny Bogów rodzą mściciela. Kim lub czym on jest?
Warto podkreślić, że dodatkowym bohaterem filmu „Dolina Bogów” jest narrator – artysta, pisarz John Ecas, który odgrywa bardzo ważną rolę w fabule. Film jest połączeniem surrealizmu, rzeczywistości i czystej fikcji. Można w nim znaleźć absurdalne zwroty akcji, które jednak wcale nie muszą być realne, ale mogą być wytworem wyobraźni Ecasa. On prowadzi widza przez świat przedstawiony przez Lecha Majewskiego. Jego wędrówka jest centralną osią narracji w filmie, choć można odnieść wrażenie, że nie jest to jedyny narrator, z jakim oglądający mają do czynienia. Można się o tym przekonać, dzięki obejrzeniu produkcji „Dolina Bogów” w legalnej telewizji internetowej.