Dziewiętnastowieczny fenomen XX wieku

W XIX wieku Levi Strauss zaprojektował pierwsze „jeansy”, które dla rodowitych mieszkańców Stanów Zjednoczonych stanowiły spodnie o przeznaczeniu roboczym. Na przestrzeni lat trwały materiał bawełniany w splocie skośnym zaczął zyskiwać na popularności nie tylko w perspektywie pracy, a to za sprawą trwałego materiału połączonego z różnymi typami spodni barwionych pigmentem indygo. Przełomowy czas jeansów w XX wieku wykreował niesamowicie mocny trend, który po dziś dzień stanowi podstawę ubioru całego świata. https://bluestilo.com/spodnie-jeansowe-meskie

Jeansy w perspektywie czasu

Nie da się ukryć, że jeansy to zdecydowanie najmniej podatne na piętno czasu spodnie. Wysokiej jakości materiał jeansowy jest niemalże całkowicie odporny na przetarcia wynikające z normalnej eksploatacji, jak również – co za tym idzie – na regularne pranie. Aspekt ten zdecydowanie czyni jeansy ponadczasowym elementem ubioru, który w różnych konfiguracjach regularnie powraca do kanonów mody na świecie.


Oczywistym jest, że poza spodniami możemy bardzo często natknąć się na kurtki jeansowe, które w pewnym okresie XX wieku wspólnie stanowiły ogólnie spotykany zestaw. https://bluestilo.com/spodnie-jeansowe-jack-jones-meskie

Czy jeans może się zestarzeć?

Do tej pory jeszcze nikt nie zdołał wymyślić tańszego w produkcji, a równie wytrzymałego materiału. Wyjątkiem mogłyby być z pewnością pajęcze nici, jednakże nie udało się ich do tej pory wykorzystać w produkcji odzieży. Fakt ten sprawia, że na dobrą sprawę jeans nigdy się nie zestarzeje – przynajmniej dopóki świat nie pozna nowego, przynajmniej odrobinę wytrzymalszego materiału, który można otrzymać z bawełny.

Era jeansu bez wątpienia trwa w najlepsze i nic nie zapowiada rychłego zakończenia jej fenomenu. Spodnie jeansowe towarzyszą naszej cywilizacji – można by rzec – od zarania dziejów, przynajmniej z perspektywy popkultury. Biorąc pod uwagę, że elementy jeansowe towarzyszyły każdej subkulturze na przestrzeni trzech wieków, ciężko uwierzyć że jeansy kiedykolwiek będą zmuszone, by pójść „do lamusa”.

Źródło: https://bluestilo.com